Wydłużono termin na złożenie informacji o cenach transferowych TPR-P i TPR-C

Podmioty powiązane będą mieć więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych TPR-P i TPR-C za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r., w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od dnia 30 listopada 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Wynika to z faktu wprowadzenia nowych, elektronicznych rozwiązań, w związku z czym naturalnym jest, iż podatnicy będą potrzebować dłuższej chwili na zapoznanie się ze zmianami w celu prawidłowego wywiązania się ze swoich obowiązków. Podstawę do przedłużenia tych terminów stanowi podpisane przez byłą już Minister Finansów Magdalenę Rzeczkowską rozporządzenie z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia informacji o cenach transferowych.

Czym są ceny transferowe?

Przez ceny transferowe, odwołując się do ustawy o PIT i CIT, rozumie się rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy. W praktyce cenami transferowymi są ceny stosowane pomiędzy podmiotami powiązanymi i ustalane przez te podmioty dla sprzedawanych pomiędzy sobą towarów i usług, jak również wartości niematerialnych i prawnych.

Podmioty powiązane to natomiast w szczególności podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot, spółki niebędące osobami prawnymi i ich wspólnicy, czy podatnicy wraz z ich zagranicznymi zakładami. Aby mówić o podmiotach powiązanych, pomiędzy tymi podmiotami muszą występować określone relacje, mające na przykład charakter zarządczy bądź kapitałowy.

Jak ustala się ceny transferowe?

Zgodnie z generalną zasadą, podmioty powiązane są zobowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Jest to tak zwana zasada cen rynkowych, polegająca na tym, że podmioty powiązane nie powinny działać pomiędzy sobą w sposób, który nie byłby możliwy do przyjęcia i zaakceptowania przez podmioty niepowiązane.

Gdyby jednak w wyniku istniejących powiązań zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazałby dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa taki dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Ceny transferowe podlegają również weryfikacjom, z zastosowaniem określonych metod, takich jak cena odsprzedaży, porównywalna cena niekontrolowana, marża transakcyjna netto, podział zysku.

Bardziej szczegółowe wytyczne w zakresie ustalania cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi znajdują się natomiast w dokumencie określanym w skrócie jako „OECD”.

Obowiązki dokumentacyjne związane z ustalaniem cen transferowych

Z ustalaniem pomiędzy podmiotami powiązanymi cen transferowych wiążą się także określone, dodatkowe obowiązki. Jest to w szczególności obowiązek dokumentacyjny oraz związany z raportowaniem, pozwalające zachować uprawnionym do tego organom kontrolę nad tym, czy ceny transferowe są wprowadzane zgodnie z podstawowymi zasadami i wytycznymi. W innym przypadku mogłoby to bowiem skutkować nadużyciami, polegającymi na przykład na zaniżaniu swojego dochodu lub przesuwaniu go do państw, w których obowiązują niższe podatki.

Po pierwsze, podmioty kontrolowane mają obowiązek, by sporządzać w postaci elektronicznej lokalną dokumentację cen transferowych za rok podatkowy, w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Jej celem pozostaje wykazanie, że ceny transferowe zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Po drugie, poza lokalną dokumentacją cen transferowych określone podmioty powiązane będą dodatkowo zobowiązane do tego, by dołączać do niej grupową dokumentację cen transferowych, sporządzoną za rok obrotowy, w terminie do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Po trzecie, w przepisach przewidziano również tak zwane raportowanie według krajów, które nakłada, w szczególności na większe grupy kapitałowe, obowiązek przesyłania informacji o między innymi wielkości aktywów, liczbie zatrudnianych osób, czy miejscach prowadzenia działalności.

Informacja o cenach transferowych (TPR)

Na podmiotach powiązanych sporządzających lokalną dokumentację cen transferowych, jak również podmiotach realizujących transakcje kontrolowane, które nie sporządzają dokumentacji dotyczącej cen transferowych, spoczywa wspomniany już we wstępie obowiązek składania informacji o cenach transferowych za rok podatkowy.

Ważne: Informację tę powinno składać się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika, w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, według określonego wzoru, zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Jest to wzór TPR-P lub TPR-C, odpowiednio dla ustawy o PIT lub CIT.

Taka informacja o cenach transferowych zawiera w szczególności wskazanie organu, do którego jest składana, cel złożenia informacji i okres, za jaki jest składana, dane identyfikacyjne podmiotu, ogólne informacje finansowe podmiotu, informacje dotyczące podmiotów powiązanych i transakcji kontrolowanych, informacje dotyczące stosowanych cen transferowych oraz metod ich weryfikacji.