SPLIT PAYMENT – czyli strach i obawy przedsiębiorców

Split payment – czym jest i na czym polega? Jest to nic innego jak model podzielonej płatności dotyczący podatku VAT. Funkcjonuje on na terenie kilku europejskich krajów tj. Czechy,Turcja czy Włochy.

 

Głównym powodem wdrożenia takiego rozwiązania również w Polsce, jest coraz szybciej powiększająca się luka podatkowa w systemie VAT. Przepisy dotyczące podzielonej płatności obowiązywać będą prawdopodobnie już od 1 lipca 2018 roku.

 

Artykuł 108a ust. 1 projektu zmienianej ustawy wskazuje, że z podzielonej płatności (SPLIT PAYMENT) będą mogli korzystać nabywcy, którzy otrzymali fakturę z przedstawioną kwotą podatku.

 

Płatności za zobowiązania dokonuje się wtedy na dwa rachunki bankowe:

1) wartość netto – na rachunek bankowy dostawcy
lub
2) VAT – na drugi, specjalny rachunek VAT dostawcy.

 

Mechanizm ten będzie stosowany tylko i wyłącznie w odniesieniu do relacji FIRMA -> FIRMA. Niestety, projekt nie przewiduje stosowania podzielonej płatności w relacjach FIRMA -> OSOBA PRYWATNA.

 

Pozytywnym aspektem korzystania z Split payment jest sytuacja ograniczonego zaufania oraz obaw dotyczących kontrahenta, a same warunki transakcji nie są dla nas do końca przejrzyste.

 

Warto dodać, że podzielona płatność nie ma najmniejszego wpływu na przetrzymywanie płatności przez nabywców naszych towarów lub usług.