e-TOLL 2021 – zmiany w systemie poboru opłat od 1 lipca

To już ostatnie miesiące funkcjonowania dotychczasowego, popularnego systemu opłat viaTOLL. Zakończy on swoją działalność 30 czerwca 2021, a jego miejsce od 1 lipca zajmie nowy system poboru e-TOLL. Wiąże się to z dużymi zmianami dla wszystkich kierowców samochodów ciężarowych, osobowych, a także motocykli i pozostałych pojazdów. Czego możemy się w związku z tym spodziewać?

Zakres obowiązywania

Ważne! Na tę chwilę e-TOLL będzie obowiązywał na państwowych odcinkach płatnych autostrad (odcinek A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław). Pobór opłat na prywatnych odcinkach autostrady A2 i A4 pozostanie bez zmian. Docelowo, nowy system ma jednak objąć wszystkie płatne drogi szybkiego ruchu, również te należące do firm prywatnych.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, przejazd bez zatrzymywania się przed szlabanami na wskazanych odcinkach będzie możliwy dla wszystkich samochodów od 1 grudnia 2021 roku.

System e-TOLL a via-TOLL

Czym tak naprawdę różnią się oba systemy poboru opłat i dlaczego zdecydowano się na taką zmianę? e-TOLL opiera swoje działanie na technologii pozycjonowania satelitarnego, natomiast via-TOLL działa na podstawie komunikacji bliskiego zasięgu, w skrócie DSRC. Elektroniczny pobór opłat za przejazd wybranymi, płatnymi odcinkami dróg państwowych pozwoli nam pożegnać się w tych miejscach z charakterystycznymi szlabanami. Administratorem systemu oraz danych jest w tym przypadku szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak działa e-TOLL? IKK, płatności elektroniczne i dedykowana aplikacja

e-TOLL ma wystartować już w pierwszej połowie czerwca, co oznacza, że przez chwilę będzie on działał równolegle z via-TOLL. W maju natomiast zostanie uruchomiona strona systemu, pozwalająca jednocześnie na rejestrację użytkowników. Już za miesiąc będziemy mogli zatem zarejestrować się w systemie online, bez konieczności wychodzenia z domu i zawierania umowy. Posiadając Internetowe Konto Klienta (IKK) zyskamy dostęp przede wszystkim do historii opłat, a także dokumentów, danych i usług. Ponadto, IKK służy m.in.:

  • Doładowaniu konta i realizacji płatności
  • Zarządzaniu użytkownikami i pojazdami (np. nadaniu dostępu różnym pracownikom, przypisaniu samochodu do danego konta rozliczeniowego)
  • Kontaktu z operatorem systemu e-TOLL

Kluczowym elementem systemu e-TOLL jest bezpłatna aplikacja na telefon, którą będzie można pobrać ze sklepu internetowego Google Play oraz AppStore. Jest ona dedykowana zarówno kierowcom ciężarówek, jak i samochodów osobowych. Dzięki niej wygodnie zapłacimy za przejazd oraz doładujemy swoje konto. Pamiętajmy, że wysokość opłaty zostanie określona na podstawie naszych danych geolokalizacyjnych. Oznacza to, że wymagane jest załączenie w telefonie funkcji lokalizacji oraz transmisji danych.

Pamiętaj: Obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd autostradą jest nakładany nie tylko na właścicieli, ale także posiadaczy i użytkowników pojazdów.

e-TOLL – bilety tradycyjne dla pojazdów lekkich

Osoby, które nie do końca ufają urządzeniom mobilnym oraz dokonywaniu płatności w formie elektronicznej od 1 grudnia 2021 roku będą mogły uiszczać opłaty w inny sposób. Na stacjach benzynowych oraz w wybranych sklepach online kupimy tzw. bilet autostradowy. Konieczne stanie się wtedy podanie numeru rejestracyjnego auta oraz odcinka drogi, jaki planujemy przebyć. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, czy jesteśmy właścicielami samochodu, czy jedynie użytkownikami. Tradycyjne bilety są przeznaczone tylko dla kierowców pojazdów lekkich, o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony.

Wciąż jednak osoby poruszające się takimi samochodami będą mogły opłacać przejazd na podstawie danych geolokalizacyjnych, które przekazywane są do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS lub za pomocą dedykowanej aplikacji e-TOLL PL.

System e-TOLL – samochody ciężarowe i autobusy

W przypadku właścicieli oraz użytkowników autobusów i samochodów ciężkich, których łączna dopuszczalna masa całkowita wynosi powyżej 3,5 tony, możliwe są następujące sposoby wniesienia opłaty za przebyty odcinek drogi: aplikacja na urządzenia mobilne, wbudowany w samochodzie moduł GPS (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub urządzenie pokładowe.

Dla kierowców poruszających się samochodami ciężkimi zostaną wydzielone i udostępnione specjalne pasy wjazdowe oraz wyjazdowe.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/kas/system-e-toll-coraz-blizej-poznaj-glowne-zalozenia